Pridelovanje aronije

pridelava aronijeAronija

Aronija je rastlina, katere zrelim skoraj črnim plodovom pripisujejo veliko zdravilno moč ter upočasnitev staranja. Črnoplodna aronija (aronie melanocarpa), rastlina, ki jo poznamo tudi zaradi velike vsebnosti barvil antocianinov, vitaminov P, C, B, A, mineralov in ostalih pomembnih bio aktivnih snovi.

Aronija je listopadna grmovnica, ki se uvršča  med jagodičevje. Je v bližnjem sorodu s hruško, češpljo in jerebiko. Zaradi njene skromnosti in nezahtevnosti, predvsem pa zaradi njenih zdravilnih lastnosti, je primerna za domači vrt.

Sestavine aronije zdravijo:

– ugodno vpliva na ožilje in srce
– uravnava krvni pritisk,
– odpravlja želodčne težave (zdravi rane na želodcu),
– odstranjuje težke kovine iz telesa, zato so jo na veliko uporabljali po jedrski nesreči v Černobilu,
– preprečuje nastanek arterioskleroze,
– blaži migrene,
– varovalno vpliva na naše črevesje,
– preprečuje slabokrvnost ,
– krepi imunski sistem
– preprečuje nastanek sladkorne bolezni,
– vpliva na izboljšanje vida (preprečuje nastanek sive mrene ter ščiti oči pred UV žarki),
– vpliva na izboljšanje spomina,
– povečuje elastičnost kože (upočasnjuje proces staranja)
– pomaga pri zdravljenju vseh kroničnih bolezni, kot so rakasta obolenja, Parkinsonova bolezen, bronhitis…( blagodejno vpliva na organizem, ki je bil izpostavljen kemoterapiji in sevanju),
– je preventiva pred boleznimi jeter in drugih organov prebavil in sečil
– pospešuje delovanje ščitnice, izboljšuje in regulira izločanje njenih hormonov in pomaga pri bolezni ščitnice in golšavosti

Uporaba plodov

Zreli plodovi se lahko jedo sveži. Dovolj je, da pojemo približno 30 plodov dnevno, da bi se zadovoljila dnevna potreba po P vitaminu in drugih zdravilnih sestavinah iz tega sadja.

Hladno stisnjeni sadni sok, pasteriziran na 85-95 stopinj C v trajanju 15 minut je najpomembnejši proizvod iz aronije. Ima rok trajanja do dveh let.

Uživa se trikrat dnevno po 50 ml. Dober je kot preventiva pred najtežjimi boleznimi jeter in drugih organov prebavil in sečil. Sok aronije je najmočnejše antioksidacijsko sredstvo v naravi. Zdravi ljudje bi morali piti po 30-50 ml razredčenega soka v kozarcu, npr. dve uri po zajtrku. Tako se omogoča dolgo in zdravo življenje.

Če plodovi niso izkoriščeni na drugi način, se lahko osušijo in shranijo za čaj.

Drugi načini uporabe plodov aronije: džem, žele, dodatek v sadni jogurt, kompot, mešanicami sokov z jabolkom, pomarančo in drugim sadjem, vino in žganje . Zdravilna in hranljiva vrednost je ohranjena 100%. Aronija je bolj zdravilo kot hrana.

V prehrani in v medicini se aronija v glavnem uporablja kot hladno stisnjeni sadni sok, sirup. Iz kilograma svežih, nepoškodovanih plodov se dobi 500-600 ml gostega soka, temne, skoraj črne barve, ki se konzervira s pasterizacijo v stekleno embalažo. Takšen sok se uporablja razredčen v vodi, čaju ali drugih sadnih sokovih, kot so sok iz jabolk ali kutine. Hladno stisnjen sok se uporablja previdno, kot ostala zdravila, trikrat dnevno po 50 ml, ali približno pol jogurtovega lončka.

Jeseni se lahko listje nabere, posuši in uporabi za čaj.

Tudi Indijanci so jo poznali kot zdravilo

Aronija (Aronia melanocarpa) izvira iz Severne Amerike. Gojili so jo že stari Indijanci ter poznali njeno zdravilno in prehransko moč. Kot sadna rastlina je poznana pod imenom sibirska borovnica, saj je najbolj razširjena v deželah bivše Sovjetske zveze. Aronijo gojijo jo tudi v Skandinaviji, Avstriji in na Poljskem. Tudi pri nas jo že najdemo v nekaterih vrtovih. Za gojenje je aronija izredno nezahtevna. Raste celo na revnih tleh, samo da niso preplitva in zamočvirjena. Aronija je odporna proti nizkim temperaturam, nevtralizira celo ultravijolično sevanje.